Aeropress Nasıl Demlenir

GENEL BİLGİ 

Aeropress; Aerodinamik ekipmanlar üreten Aerobie markasının sahibi, Amerikalı mühendis Alan Adler tarafından 2005 yılında tasarlandı. Kısa sürede filtre kahve severlerin, özellikle de taşıma ve kullanım kolaylığı nedeniyle doğa gezginlerinin vazgeçilmezi oldu. Aeropress, diğer pour-over kahve demleme yöntemlerine göre daha yoğun gövdeli bir kahve ortaya çıkarması ve sadece 1-2 dakikada kahve demlemesi nedeniyle tercih edilmektedir. 
 

AEROPRESS TARİFİ

Aeropress tarifi 1 kişi içindir. 18 gram kahve, 220 ml su kullanılmıştır. Kahveyi, değirmenin ince ayarında, espressoya yakın olarak (sofra tuzu kalınlığında) öğütebilirsiniz. Suyun sıcaklığı 85-89 derece (°C) arasında olmalıdır. Isı ayarlı bir su ısıtıcınız yoksa, kaynamış suyu 5 dakika dinlenmeye bırakın, böylece istenen ısıya yaklaşırsınız.  
 
Aeropress ile nitelikli kahve demleme rehberi

1 - Aeropress filtre kağıdını yuvarlak filtre başlığına düzgün şekilde yerleştirin ve filtre başlığını sıkıca kapatın. Aeropress'in altına bir kupa ya da cezve koyun ve filtre kağıdını sıcak suyla iyice ıslatın. Daha sonra bu suyu dökün*. Bu aşama, hem kağıt tadının azalması hem de kupanın ısınması için gereklidir. (*Dökmek yerine bu suyu başka bir kaba aktarırsanız, iyice soğuyunca bitkilerinizi sulamak için kullanabilirsiniz.)

 

Aeropress için kahve nasıl öğütülür, kahve öğütme derecesi

2 - İnce öğütülmüş 18 gram (Aeropress'in kendi ölçü kaşığıyla yaklaşık 2 ölçek) kahveyi ekleyin. Kahve yatağını düzlemek için hafifçe sallayın ve kahve tanelerini mümkün olduğunca düz hale getirin. 

 

Aeropress ile nitelikli kahve çiçekleniyor (blooming)

3 - Kronometreyi başlatın ve Aeropress'teki kahve üzerine 45 ml su ekleyin; 25-35 saniye bekleyin. Kahve yatağında göz göz baloncuklar oluşmaya başladıysa kahveniz başarıyla çiçekleniyordur. 

 

Aeropress ile kahve bir kere karıştırılarak demleniyor

4 - Kalan suyu yavaşça ekleyin, Aeropress üzerindeki 3 seviyesini geçmemesine dikkat edin. Fazla beklemeden, karıştırma çubuğunu alıp sağa sola yukarı aşağı hareket ettirerek 7-8 saniye boyunca kahveyi karıştırın.

 

Aeropress en hızlı kahve yapma yöntemi.

 5 - Aeropress itici pistonunu üzerine yerleştirin, iki elinizle dengeli ve eşit bir şekilde aşağı bastırarak kahvenizin demlenmesini sağlayın. Aeropress'te kahve demlerken 2 dakika süreyi geçmemenizi tavsiye ederiz. 

 

Aeropress ile kahve böyle yapılır.

6 - Önceden ısıttığınız bir fincanda kahveyi servis edin. Afiyet olsun!