Son kavurma tarihi 23 Ocak, bir sonraki 27 Ocak Pazartesi günüdür.

AEROPRESS NASIL DEMLENİR

GENEL BİLGİ 

Aeropress; Aerodinamik ekipmanlar üreten Aerobie markasının sahibi, Amerikalı mühendis Alan Adler tarafından 2005 yılında tasarlandı. Kısa sürede filtre kahve severlerin, özellikle de taşıma ve kullanım kolaylığı nedeniyle doğa gezginlerinin vazgeçilmezi oldu. Aeropress, diğer pour-over kahve demleme yöntemlerine göre daha yoğun gövdeli bir kahve ortaya çıkarması ve sadece 1-2 dakikada kahve demlemesi nedeniyle tercih edilmektedir. 

 

AEROPRESS TARİFİ

 Aeropress tarifi 1 kişi içindir. 18 gram kahve, 220 ml su kullanılmıştır. Kahveyi, değirmenin ince ayarında, espressoya yakın olarak (sofra tuzu kalınlığında) öğütebilirsiniz. Suyun sıcaklığı 85-89 derece (°C) arasında olmalıdır. Isı ayarlı bir su ısıtıcınız yoksa, kaynamış suyu 4-5 dakika dinlenmeye bırakın, böylece istenen ısıya yaklaşırsınız.  

 

Aeropress ile nitelikli kahve demleme rehberi

1 - Filtre kağıdını yuvarlak filtre başlığına düzgün şekilde koyunekipmana yerleştirdikten sonra altına bir kupa ya da cezve koyun ve sıcak suyla iyice ıslatın. Daha sonra bu suyu dökün*. Bu aşama, hem kağıt tadının azalması hem de kupanın ısınması için gereklidir. (*Dökmek yerine bu suyu başka bir kaba aktarırsanız, iyice soğuyunca bitkilerinizi sulamak için kullanabilirsiniz.)

 

 

Aeropress için kahve nasıl öğütülür, kahve öğütme derecesi

2 - İnce öğütülmüş 18 gram (Aeropress'in kendi ölçü kaşığıyla yaklaşık 2 ölçek) kahveyi ekleyin. Kahve yatağını düzlemek için hafifçe sallayın ve kahve tanelerini mümkün olduğunca düz hale getirin. 

 

 

Aeropress ile nitelikli kahve çiçekleniyor (blooming)

3 - Kronometreyi başlatın ve 45 ml su ekleyin; 25-35 saniye bekleyin. Kahve yatağında göz göz baloncuklar oluşmaya başladıysa kahveniz başarıyla çiçekleniyordur. 

 

 

Aeropress ile kahve bir kere karıştırılarak demleniyor

4 - Kalan suyu dairesel hareketlerle yavaşça dökün, Aeropress üzerindeki 3 seviyesini geçmemesine dikkat edin. Fazla beklemeden, karıştırma çubuğunu sağa sola yukarı aşağı hareket ettirerek 7-8 saniye karıştırın.

 

 

Aeropress en hızlı kahve yapma yöntemi.

 5 - Aeropress itici pistonunu üzerine yerleştirin, iki elinizle dengeli ve yavaş bir şekilde bastırarak kahvenizin demlenmesini sağlayın. 

 

 

Aeropress ile kahve böyle yapılır.

6 - Önceden sıcak suyla ısıttığınız bir fincanda kahveyi servis edin. Afiyet olsun!