Chemex Nasıl Demlenir

GENEL BİLGİ 

Alman kimyager Dr. Peter Schlumbohm, 1935’te ABD’ye göç ettiğinde, yüzyılın en ikonik kahve demleme ekipmanını bulacağından henüz habersizdi. 1941 yılında Chemex’i icat etti. Kahve çekirdeklerinden kafein elde etmenin kimyasal sürecini çok iyi bilen bilim insanı, Chemex Coffeemaker’i kolay ve estetik bir şekilde kahve demlemek amacıyla tasarladı ve bu buluşu dönemin sanatçılarına da ilham verdi. Chemex, hem tasarımının güzelliği hem de eşsiz bir kahve deneyimi sunması nedeniyle kısa sürede dikkat çekti. 300’den fazla patentli tasarımı bulunan Schlumbohm'un kendi laboratuvarında ürettiği, gündelik kullanıma uygun cam eserleri (kendi deyimiyle beautilities) arasından en az 20’si, New York’taki saygın modern sanat müzelerinin kalıcı koleksiyonları arasına girmiştir. Bir tanesi burada

  

CHEMEX TARİFİ

Bu Chemex tarifi 2 kişi için hazırlanmıştır. 30 gram kahve, 450 ml su kullanılmıştır. Kahveyi, değirmenin orta-kalın ayarında, filtre kahveden daha kalın olarak (neredeyse kaya tuzu kalınlığında) öğütebilirsiniz. Suyun sıcaklığı 91-94 derece (°C) arasında olmalıdır. Isı ayarlı bir su ısıtıcınız yoksa, kaynamış suyu 3-4 dakika dinlenmeye bırakın, böylece istenen ısıya yaklaşırsınız.  

 

chemex ile nitelikli kahve demleme rehberi

1 - Filtre kağıdını düzgün şekilde yerleştirin ve her yerini sıcak suyla iyice ıslatın. Daha sonra bu suyu dikkatlice dökün*. Bu aşama, hem kağıt tadının azalması hem de Chemex’in ısınması için gereklidir. (*Dökmek yerine bu suyu başka bir kaba aktarırsanız, iyice soğuyunca bitkilerinizi sulamak için kullanabilirsiniz.)

Chemex'in filtre kağıtları farklı şekillerde katlanır. Kağıdı nasıl katlayacağınızı bilmiyorsanız, sayfanın sonundaki görsellere göz atın.

 

chemex için kahve nasıl öğütülür, kahve öğütme derecesi

2 - Orta ayardan daha kalın öğütülmüş 30 gram (yaklaşık 3 yemek kaşığı) kahveyi ekleyin. Kahve yatağını düzlemek için Chemex’i hafifçe elinizle sallayın ve kahve tanelerini mümkün olduğunca düz hale getirin.

 

chemex ile nitelikli kahve demlenirken, çiçeklenme (blooming)

3 - Kronometreyi başlatın. 75 ml su ekleyin ve yaklaşık 30 saniye bekleyin. Kahve yatağında göz göz baloncuklar oluşmaya başladıysa kahveniz başarıyla çiçekleniyordur.

 

chemex ile nitelikli kahve demlerken su sıcaklığı önemlidir

4 - Dairesel hareketlerle 150 ml suyu filtre kağıdına değdirmeden, yavaşça dökmeye devam edin. Bu şekilde 30 saniye boyunca kahve tanelerinin eşit şekilde demlenmesini sağlayın. 20-30 saniye daha bekledikten sonra, kahve taneleri kurumadan, aynı teknikle yavaş yavaş kalan suyu dökün. Chemex'de kahve ortalama 4 dakika içinde demlenmelidir. Eğer daha uzun sürüyorsa, bir sonraki denemenizde kahveyi daha kalın öğütün veya suyun tamamını ekledikten sonra, kaşıkla yavaşça karıştırın.

 

chemex ile nitelikli kahve böyle yapılır

5 - Filtre kağıdını alıp kenara koyun. Chemex’in ahşap kısmından tutup hafifçe sallayarak kahveyi karıştırdıktan sonra en sevdiğiniz fincanda servis edin. Afiyet olsun!

 

 

KARE CHEMEX FİLTRE KAĞIDI NASIL KATLANIR?
kare filtre
YARIM AY CHEMEX FİLTRE KAĞIDI NASIL KATLANIR?

yarım ay filtre

Kaynak: http://www.chemexcoffeemaker.com/filter-folding-101