French Press Nasıl Demlenir

GENEL BİLGİ

İtalyan tasarımcı Attilio Calimani tarafından 1929 yılında icat edildi. Şimdilerde yerini, Aeropress ve American Press gibi değişik versiyonlarına bıraksa da French Press hala klasik kahve demleme metotlarının hem en eskisi hem de en bilineni. Zengin gövdeli, çorba yoğunluğunda bir kahve deneyimi yaşatan French Press, diğer ismiyle Cafetière, evde kullanım kolaylığı nedeniyle de tercih edilen bir kahve demleme yöntemi.
 

FRENCH PRESS TARİFİ

Bu French Press tarifi 1 kişi için hazırlanmıştır. 30 gram kahve, 320 ml su kullanılmıştır. Kahveyi, değirmenin en kalın ayarında, filtre kahveden ve Chemex'ten biraz daha kalın (kaya tuzu kalınlığında) öğütebilirsiniz. Suyun sıcaklığı 94-96 derece (°C) arasında olmalıdır. Isı ayarlı bir su ısıtıcınız yoksa, kaynamış suyu 2-3 dakika dinlenmeye bırakın, böylece istenen ısıya yaklaşırsınız. 

 

French Press için kahve miktarı, kalınlığı
1 - Kalın ayarda öğütülmüş 30 gram (yaklaşık 3 yemek kaşığı) kahveyi ekleyin. Kahve yatağını düzlemek için French Press'i hafifçe elinizle sallayın ve kahve tanelerini mümkün olduğunca düz hale getirin. 

 

 

French Press'teki kahveye su ekleniyor.

2 - Kronometreyi başlatın ve 60 ml su ekleyin; 25-35 saniye bekleyin. Kahve yatağında göz göz baloncuklar oluşmaya başladıysa kahveniz başarıyla çiçekleniyordur.

 

  

French Press demlenirken tahta kaşıkla karıştırılıyor.

3 - Kalan 260 ml suyu yavaşça, acele etmeden dökün. Kahve tanelerinin tamamen ıslanması için tahta bir kaşıkla karıştırıp 1 dakika bekleyin. French Press'in pistonunu üzerine koyun, aşağı bastırmadan önce kahveyi 4-5 dakika daha demlemeye bırakın.

 

 

French Press ile yapılan kahve fincana dökülür.

4 - French Press'in kapağı üzerindeyken, bir elinizle tutacağından tutarak diğer elinizle pistonu aşağı bastırarak süzgecin tamamen aşağı inmesini sağlayın. Kahvenin daha fazla demlenmesini engellemek için French Press'te bırakmayın, demlenen kahvenin tamamını büyük bir fincana ya da termosa aktarın. 

Afiyet olsun!