V60 Nasıl Demlenir

GENEL BİLGİ

Yaklaşık 100 yıldır cam üreticiliği yapan Japon Hario imzalı kahve demleme ekipmanı V60, son dönemde kahve tutkunları için özel bir yere sahip. İsmini 60 derece açıdaki konik tasarımından alan Hario V60, yeni tatlar keşfetmeyi sevenlerin favori kahve demleme ekipmanlarından biridir. Kahve üzerine su dökerek (pour-over demleme metoduyla) pratik bir şekilde kahve yapmasının yanı sıra, temizliği de oldukça kolay olduğu için V60 Dripper kullanımı giderek yaygınlaşmıştır.

  

V60 TARİFİ

Bu Hario V60 tarifi 1 kişi içindir. 16 gram kahve, 240 ml su kullanılmıştır. Kahveyi, değirmenin orta ayarında, filtre kahveye yakın olarak (toz şeker kalınlığında) öğütebilirsiniz. Dilerseniz kahve ve su miktarının 2 katı fazlasıyla 2 kişilik demleyebilirsiniz. Suyun sıcaklığı, 93-96 derece (°C) arasında olmalıdır. Isı ayarlı bir su ısıtıcınız yoksa, kaynamış suyu 2 dakika dinlenmeye bırakın, böylece istenen ısıya yaklaşırsınız.
V60 ile nitelikli kahve demlemenin ilk adımı
1 - Hario V60 Filtre kahve kağıdının çizgili kenarını düzgün şekilde katlayın, V60’a yerleştirin. Ekipmanı büyük bir fincanın (ya da resimdeki gibi Hario Range Server) üzerine koyun, filtre kağıdını sıcak suyla iyice ıslatın. Daha sonra bu suyu dökün*. Bu aşama, hem kağıt tadının azalması hem de kupanın ısınması için gereklidir. (*Dökmek yerine bu suyu başka bir kaba aktarırsanız, iyice soğuyunca bitkilerinizi sulamak için kullanabilirsiniz.)
V60 için kahve öğütme derecesi
2 - Orta kalınlıkta öğütülmüş 16 gram (yaklaşık 1,5 yemek kaşığı) kahveyi ekleyin. Kahve yatağını düzlemek için V60’ı hafifçe sallayın ve kahve tanelerini mümkün olduğunca düz hale getirin.
V60 ile nitelikli kahvenin çiçeklenmesi (blooming)
3 - Kronometreyi başlatın ve 40 ml su ekleyin; 25-35 saniye bekleyin. Kahve yatağında göz göz baloncuklar oluşmaya başladıysa kahveniz başarıyla çiçekleniyordur.
V60 ile kahve demlerken suyu dairesel dökmelisiniz

4 - Kalan suyu dairesel hareketlerle, filtre kağıdına değdirmeden, yavaşça dökün. Bu şekilde aynı hızda daireler çizerek, kahve tanelerinin eşit şekilde demlenmesini sağlayın. V60'la kahve demleme işlemi ortalama 3 dakika içinde bitmelidir. Eğer daha uzun sürüyorsa, bir sonraki demlemenizde kahveyi biraz daha kalın öğütün veya su döküş tekniğinizi hızlandırın.

Hario Buono Drip Kettle gibi ince uçlu bir su dökme ekipmanıyla çok daha iyi demleme yapabilirsiniz.

 

V60 ile demlenen kahve hazır.

5 - Afiyet olsun! Demlediğiniz kahveyi en sevdiğiniz fincanda keyifle için.

Hario V60 filtre kahve kağıdınız bittiyse buradan sipariş verebilirsiniz.